Dijital Pazarlama Nedir

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak dijital platformlarda en az bir kanal aracılığı ile satış yapılmasıdır. Burada satılan bir hizmet ya da bir ürün olabilir. Doğrudan bir satış yöntemi olarak değil, satışı yükselten bir strateji olarak da kullanılmaktadır. Dijital pazarlama, tüm çevrimiçi pazarlama çabalarınız için bir şemsiye terimdir. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için Google arama, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanırlar.

Dijital Pazarlama Örnekleri

Dijital pazarlamanın en önemli yöntemlerinden biri medyadır. Dijital medya diye adlandırılan bu kavramın araçları şunlardır;

Sosyal medya siteleri: Facebook, Twitter, Google+ vs.

İçerik pazarlama platformları: Web siteler ve bloglar

Mobil pazarlama uygulamaları: Mobil uygulama aracılığıyla tanıtım yapma ve diğer platformların mobil uygulamaları

E-mail: Veri toplama, verilerle hedef kitleyi saptama, raporlama, veri analizi

E-ticaret: İnternet üzerinden ödeme yapılabilen ya da kampanya düzenlenebilen platformlar

Analiz ve raporlama: Kullanıcı alışkanlıklarını belirleme ve buna uygun strateji geliştirme

Dijital reklamcılık: Sosyal medya üzerinden geliştirilen görsel, video gibi araçların kullanılmasıyla reklam hazırlama ve geri bildirim alma

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır

Pazarlama her zaman kitlenizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmayı hedeflemiştir.

Dijital pazarlama büyük çoğunlukla gerçek zamanlı bir iştir. Bu nedenle kullanıcıların tepkileri iyi analiz edilmeli, buna uygun kampanya ve reklam çalışmaları geliştirilmelidir.

Dijital mecralar geleneksel pazarlama yöntemlerine göre markaların daha çok insana ulaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca eşzamanlı iletişim, kullanıcıların tepki, şikâyet ve önerilerinin hızlıca karşılanmasını sağlar.

Sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel olan uzmanlar sayesinde markalar güvenilir ve bilinir olabiliyor, böylece markalar tüketiciler açısından itibar kazanıyor. Dijital medya uzmanları, bir markanın geleneksel pazarlama tekniklerini dijital pazarlama teknikleriyle birleştirir, sosyal medya hesaplarını yönetir ya da veri analizi yaparlar.

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda üç temel stratejiden bahsetmek mümkündür. Bu stratejiler, sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlarının markalar için geliştirdiği stratejilerin de temel ayaklarını oluştururlar. İyi bir sosyal medya uzmanı, strateji planında bu yöntemlere mutlaka yer vermelidir. Bu yöntemler:

Doğrudan Pazarlama

Bu yöntemle hizmet veya ürünlerin, onların reklamlarının ya da ilgili kampanyalarının hedef kitleye doğrudan sunulmasıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Bu yöntemle hizmet veya ürünlerin, onların reklamlarının ya da ilgili kampanyalarının hedef kitleye sosyal medya üzerinden sunulmasıdır.

E-posta Yoluyla Pazarlama

Bu yöntemle hizmet veya ürünlerin, onların reklamlarının ya da ilgili kampanyalarının hedef kitleye elektronik posta yoluyla sunulmasıdır.

Dijital pazarlama nedir yazım burada son buluyor. Yazımla alakalı olarak;

Tanıtım Nedir?

Viral Reklam Örnekleri Ve Halkla İlişkiler yazılarımı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir