Viral Pazarlama Yöntemleri

Siz değerli okurlar için viral pazarlama yöntemleri hakkında bir yazı hazırladım. Viral reklam meselesi sosyal medyaların bu kadar kullanılır hale gelmesiyle; bir reklam mecrası olarak görüldükten sonra hayatımıza girmiş bir kavramadır. Yazımda viral pazarlama nedir, viral reklam nasıl yapılır, viral reklam örnekleri nelerdir, fikirler nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Viral Pazarlama

Viral pazarlama, bir ürün ya da hizmetin mesajını kısa bir süre içinde arkadaşlara ve aileye hızlı bir şekilde bağladığı noktaya yönlendirmek için bir kitleye dayanan bir ürün tanıtım tarzıdır. Eğer ulaştıysa, özel mesajınız neredeyse herkesin sosyal medya akışında olacaktır. Bunun için farklı viral pazarlama yöntemleri mevcuttur.

Hepiniz, tüm pazarlamacılar bunu okuyun ve sadece viral pazarlamanın üstesinden gelmenin bir yolu olup olmadığını düşünün. Ya viral pazarlamanın üstesinden gelmenin bir yolu olsaydı?

Viral Pazarlamaya Nereden Başlamalı

Viral pazarlama zor ama imkansız değildir. Bomba gibi patlayacak bir kampanya oluşturmak için etrafınızdaki araçları kullanarak başlamak zorundasınız. Viral pazarlamanın ilk adımı, geçmişte neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bilmektir.

Bu her zaman viral oluşturma yeteneğinizin uzun bir cevabı olmayacaktır. Bunun yerine, viral reklam için gerekenleri daha iyi anlamak adına iyi bir araştırma yapın.

Viral Pazarlama Yöntemleri

Viral pazarlama yöntemleri esasında çok da planlı bir iş değildir. Neyin popüler olacağını bilmemiz imkansız. Yani bunu öngörerek viral pazarlama yapmak imkansız. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden yapacağınız pazarlama ve reklam çalışmalarınız viral olarak yayılabilir düzeye gelebilir.

Sosyal Medya Raporlama 

Belirli veya benzersiz bir kitleye ulaşmak için o grubun neyi sevdiğini anlamalısınız. Başlamak için, bu sosyal medya analizlerini izleyerek hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğini belirleyin. Bu içerikler:

 

 • Kitle katılımı
 • Trend konular veya hashtag’ler
 • Anahtar kelime trafiği ve performansı
 • Sayfa Gösterimleri
 • Tıklamalar ve erişim
 • Sosyal etkileşimler
 • Demografisi

Viral Reklamın Amacını Belirleyin

Viral olmaya çalışan şirketlerin en büyük sorunlarından biri, neden herkesin sosyal medya akışında olmak istediklerini bilmemektir. Viral içeriğinizle ilgili bir eylem planınız olmalı ve amaçlanmış olmalıdır. Birçok pazarlamacı, viral içeriğin mümkün olan her durumda yakalanması gerektiğini tartışacaktır, ancak bu geri de tepebilir.

Paylaşılabilir İçerik Oluşturun

Bu çok basit görünebilir, ancak içeriğinizin kolayca paylaşılması için optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. İçeriği sosyal medyada paylaşmaya teşvik ettiğinizden emin olun. Böylece içeriğinizin viral olma şansı daha yüksektir. En yeni kampanyanız büyük olasılıkla blogunuzda mevcutsa viral olmayacaktır.

Bunun yerine, içeriğinizi tanıtmak için en iyi şekilde çalışacak tüm sosyal medya kanallarını kullanmayı deneyin. Örneğin, içeriğiniz bir görselse, Facebook, Twitter ve Snapchat’ı deneyin. Bununla birlikte, bir viral video eklemeye çalışıyorsanız YouTube, Instagram ve Vine ile daha iyi durumda olursunuz.

Paylaşımı olabildiğince kusursuz hale getirmek akıllıcadır. Kitlenizi kampanyanızı paylaşmasını sağlayarak daha kolay sonuç elde edebilirsiniz. Bunu sağlamak için uyulması gereken belirli kurallar vardır. Bunlar;

 • Paylaşmak için birkaç farklı yol sağlamak.
 • Ücretsiz ürün veya hizmet vermek.
 • Ana kitlenizin ortak motivasyonlarını bulmak.
 • İzleyicileri veya okuyucuları düşünen sorular sormak.
 • Kampanyanızı küçükten büyüğe hareket ettirmek için ölçeklendirmek.
 • Hiçbir zaman içeriğinizi kısıtlamamak veya gizlememek.

Viral pazarlama yöntemleri yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımdan faydalandığınızı düşünüyorsanız mutlaka konuyla alakalı olarak;

Tanıtım Nedir?

Viral Reklam yazılarımı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir