Viral Reklam Örnekleri

Viral reklam örnekleri esasında böyle uzun uzadıya anlatılacak bir konu değil. Sosyal medyada olan herkes viral reklama katılmış veya en azından izlemiştir. Viral reklamlara reel dünyanın “kulaktan kulağa pazarlama” yönteminin dijital dünyada karşılık bulmuş hali de denebilir. Şunu da belirtmek gerekir viral reklamı ister tüketici yaratmış olsun ister firma veya marka. Burada belirleyici olan tüketicilerin reklamı benimseyip viral yani “bulaşıcı” yollarla paylaşıma sokmasıdır. Ülkemizde ve dünyada bir çok başarılı viral reklam örneği vardır. Büyük ihtimal sizde bunlardan bir kaçına katıldınız.

Viral Reklam

Viral reklamlar , durmaksızın  içerik paylaşımının yapıldığı , e posta aracılığıyla yayılan paylaşımların kulaktan kulağa aktarılması tekniğiyle tüm internet alemin yayılması yöntemidir. Kulaktan kulağa pazarlama yöntemi(WON) ile çok yakın ve benzeşen özellikler barındırır. Farkıysa viral reklamların  internette vuku bulmasıdır.

Viral reklamların en çok yayılma gösterdiği sosyal medya alanı video paylaşım mecralarıdır. Youtube, Twitter viral reklam noktasında oldukça rahat bir zemin bulmuştur kendine. Viral reklamların esas hedefi ürünü tanıtmak değil kendi hikayenle ürünün hikayesini ortaklaştırmaktır.

 

Başarılı Viral Reklam

Başarılı bir viral reklamın oluşması için belli başlı özelliklere sahip olması gerekir. İnsanlar ancak kendilerinden bir parça hissettikleri noktada reklamları paylaşırlar. Tüketiciler, ticarette hislerinin ve deneyimlerinin bazı yönlerini üründe hissetmelidirler. Yani siz ürüne yakınlık duymuyor ve ya sizi yansıttığını düşünmüyorsanız bu deneyimi paylaşmazsınız. İnsanlar neden starbucks bardağıyla fotoğraf çekilir de başkalarıyla paylaşır; çünkü yaşam tarzını o markada cisimleştirir ve ya cisimleştirmek ister. Bunun ötesinde ALS için başından aşağı bir kova soğuk su dök videoları viralleşti ve neredeyse tüm ünlüler bu akımda yerlerini aldılar. Peki gerçekten ALS hastalığına karşı duyarlı oldukları için mi yaptılar bunu? Mesele biraz bunun ötesinde kendilerini bu duyarlı davranışla yan yana getirmek istediler.

Viral Reklam Örnekleri

Biliyorsunuz esasında ilk bu ALS hastalığı için bir kova buzu kafandan aşağı boşalt virali ünlülerin birbirlerine meydan okumalarıyla başlamıştı. Yani viral reklam meselesinde ünlülerin de desteğini almak çok önemli. Hatırlıyorsunuz geçen sene “Come to Beşiktaş.” viraline katılmayan futbolcu yoktu sanırım. Bu videolarda en çok dikkat çeken marka veya şirketin adı değil katılımcıların ve eylemin kendisi. Yani dikkat çekmesi gereken belki de en son şey markadır. Zaten bu viral reklam meselesinden doğru da tüm sosyal medyalara artık video eklenebiliyor.

Viral reklam örnekleri yazımın sonuna geldik. Yazımdan faydalandıysanız ve konu hakkında daha detaylı bilgiler istiyorsanız;

Viral Pazarlama Yöntemleri

Viral Reklam yazılarını okumanızı öneriyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir