Viral Reklam Ve Halkla İlişkiler

Bu yazımızda sizlere halkla ilişkiler uzmanlarının viral reklam çalışmaları ve en iyi viral reklam örnekleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Halkla ilişkiler uzmanları, sosyal medyanın birçok tüketici için kişisel alanın bir parçası olduğunu ve orada onlar için değerli içerik sağlamanız gerektiğini bilmelidir. Beğenileri takip etmek yerine, içeriğinizin kitlenize nasıl değer kattığına odaklanın.

Halkla İlişkiler İçin Viral Reklam

Algı yönetimi yöntemlerini kullanarak kurumsal pazarlama tekniklerini daha verimli hale getirmeye çalışan şirketler, son dönemlerde aktif bir şekilde sosyal medya araçlarını kullanmaya başladılar. Özellikle popüler bir araç olan Twitter hesapları üzerinden, takipçileri ile etkileşimler kurmaktan çekinmeyen firmalar,’ Twitter Jargonu’na hakim kişilerin yönettiği kurumsal hesapları sayesinden popülerliklerini arttırmayı başarıyorlar.

Türkiye’de Viral Reklam Örnekleri

Ülkemizde viral reklam uygulamaları ilk kez Gittigidiyor adlı internet satış firmasının, “Fulya’nın İntikamı: Eski Sevgilime Kapak Olsun” adında yayınlanan ve bir anda inanılmaz bir şekilde izlenme oranı yakalayan video ile yapıldı. Sevgilisi tarafından aldatıldığını öğrenen Fulya isimli kadın, sevgilisine ait olduğunu beyan ettiği bazı özel eşyaları gittigidiyor.com’da 1 TL’den satışa çıkarmıştı.

Videonun inanılmaz izlenme oranları yakalamasının ardından internete bir açıklama düştü. Söz konusu video “gittigidiyor” sitesi tarafından yapılan bir viral reklam çalışmasıydı. Birçok internet kullanıcısı ve reklam uzmanı tarafından, sonuçları bakımından çok olumlu değerlendirildi. Bu uygulama viral reklam alanında Türkiye’de en etkili sonucu doğuran çalışma olarak nitelendiriliyor. THY’nin viral çalışması olan “inanılmaz evlenme teklifi” pratiğinin aksine, bahsi geçen videonun açıklama yapılana kadar kimse reklam olduğunu düşünmemişti.

En iyi Viral Reklam Örnekleri

Son dönem dijital pazarlamanın iyi örneklerinden biri olarak Pamukkale Şarapları’nı verebiliriz. Evde bira yapımı konusunda gelişen durumlara karşı yükselen muhalefeti bir anda attıkları bir tweet ile etkileşim haline getirdiler ve çok sayıda kullanıcıya ulaştılar. “İsterseniz evde şarap yapabilirsiniz, ama Sava’dan daha pahalıya gelebilir” diyerek bir anda sosyal medyanın sevgisini kazanan firmanın ürünleri, bu durumdan birkaç gün sonra, birçok büyük market zinciri tarafından özel raflarda satışa sunulmaya başlandı. Kimileri bunu sosyal medyanın hileleri kapsamında görebilmekteler.

Daha önceleri Facebook, vb. siteler daha fazla ilgi görür durumdayken, şimdilerde Instagram, Twitter gibi sosyal medya siteleri revaçta. Hatta bu sitelerden kaynaklı bağımlılık oranının giderek attığı belirtiliyor.

 

Viral reklam örnekleri ve halkla ilişkiler yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımla ilişkili olarak;

Dijital Pazarlama Nedir

Viral Reklam yazılarımı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir