Viral Reklam

Viral Pazarlama ya da Viral Reklam, bir markanın veya ürünün bir virüs gibi yayılan mesajlarla, başka bir deyişle, hızlıca ve insandan insana ilgisini ve potansiyel satışını gerçekleştirebilen bir pazardır. Fikir, kullanıcıların kendilerinin içeriği paylaşmayı seçmesini amaçlamaktadır. Hızları ve paylaşma kolaylığı nedeniyle, sosyal ağlar bu tür pazarlamanın doğal yaşam alanıdır.

Son zamanlardaki en yaygın örnek, daha sonra Facebook’ta, Twitter’da ve diğer kanallarda paylaşılan YouTube’daki hareketli, şaşırtıcı veya muhteşem videoların oluşturulmasıdır. Bununla birlikte, kullanım ya da virallik yapma, yayılma ve paylaşma kolaylığı, çift taraflı bir kılıçtır. Bu tür bir kampanyada, kontrolün büyük bir kısmının kullanıcıların eline geçtiğini ve mesajın yanlış yorumlanması veya parodisinin yapılma riskini taşıdığını unutamayız. Öte yandan, başarılı bir viral kampanya markanızın gelişimine yönelik mucizeler yaratabilir.

Viral Reklam Türleri

Temel viral pazarlama için üç kriter vardır; haberci, mesaj ve çevre. Viral bir mesajın başarılı olması için üçünün de etkili bir şekilde uygulanması gerekir. Etkili pazarlama için bazı teknikler; uygun kitleyi ve kanalları hedeflemek, videolar oluşturmak, ücretsiz bir hizmet veya ürün sunmak, duygusal bir çekicilik oluşturmak, sosyal destek sağlamak ve kolay paylaşım ve indirme olanağı içerir.

Kim Kullanır

Viral pazarlama, bağımsız bir araç veya daha büyük bir pazarlama kampanyasının bir parçası olarak etkili olabilir. Hem büyük hem de küçük şirketler tarafından kullanılabilir. Ancak geleneksel pazarlama çabalarından daha uygun maliyetli olabileceğinden, özellikle küçük işletmeler için cazip olabilir.

Viral pazarlama, enerji içeceği şirketleri, filmler ve hatta pazarlama kampanyaları üretmek için politik kampanyalar tarafından kullanılmıştır.

Sosyal Medyanın Rolü

Facebook, Instagram ve Snapchat gibi çeşitli sosyal ağların genişletilmesi, viral pazarlamanın etkinliğine katkıda bulunmuştur. Kullanıcılar büyüdükçe ve sosyal medya sitelerinde geçirdikleri süre e-posta gönderme sürelerini aştığında, daha fazla kullanıcı haberleri görüntüleyerek tercih ettikleri sosyal ağlar üzerinden yönlendiriyor. Bu, pazarlama kampanyalarının daha geleneksel e-posta kampanyalarından daha yaratıcı sosyal kampanyalara odaklanmasını gerektiriyor.

Viral Reklam Örnekleri

Hotmail- Hotmail, başarılı viral pazarlamanın en klasik örneklerinden biridir. Kitlelere ücretsiz e-posta sunarlar ve ücretsiz hizmetlerini tanıtan her e-posta mesajının altında bir imza eklerler. Bir Hotmail kullanıcısı tarafından gönderilen her e-posta bu mesajı içerir, böylece bir virüs gibi yayılır. Alıcılar reklamı görür ve sonuç olarak da Hotmail’e kaydolurlar.

 

Viral reklam yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazımdan faydalandıysanız ve konu hakkında nitelikli fikriniz olduğunuzu düşünüyorsanız sosyal medya hesaplarınızdan arkadaşlarınızla paylaşmanızı öneriyorum. Ayrıca mutlaka konuyla alakalı;

Viral Reklam Örnekleri Ve Halkla İlişkiler

Viral Pazarlama Yöntemleri yazılarımı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir